Results Richmond Marathon 2012

Div1
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 DANE SLOSS INT SM 1 01:32:02
2 JONATHON BOYTON ROY S 1 01:32:52 20
3 PHILIP THOROGOOD ELM S 1 01:34:16 19
4 JAMES KING RIC S 1 01:34:55 18
TOM DEACON ADS S 1 rtd
Div2
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 JAMES ALLEN CKP J 2 01:33:59 P1
2 JONATHAN O'GRADY RUN S 2 01:36:06
3 HARRY ARCHER ELM J 2 01:36:08 20
4 SAM JONES FOX S 2 01:37:40
5 NICHOLAS ROMAIN RIC J 2 01:37:41 19
6 LIZZIE BROUGHTON RIC F 2 01:37:59 18
7 STELIAN NAFTANAILA LEA J 3 01:38:00 P2
8 MICHAEL SOUTHEY FOY J 2 01:42:10
9 LUKE HARDING LON J 3 01:49:39
10 OLIVER HARDING LON V 2 01:53:14
ADRIAN HENSON WEY V 3 dns
PETER GORMAN WEY V 3 dns
ALEKSANDAR SAVIC INT SM 3 dns
DWAYNE MORTON ELM S 2 dsq
FAY LAMPH WEY F 3 rtd
KAYNE WILKINSON ELM J 2 rtd
WILLIAM HARDIMAN TON J 2 rtd
CLIVE NEALE TON V 2 rtd
SHANE O'CUINN RIC VM 2 rtd
GLENN THOROGOOD ELM S 2 rtd
Div4
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 PAUL ROGERS ELM S 4 01:08:37 20 P3
2 TREVOR THOMSON EAL J 4 01:10:16 19
3 LENNY CLARK TON S 4 01:10:18 18
4 NICHOLAS JOHNSON TON S 4 01:10:30 17
5 MATEUSZ ZARNICKI EAL JM 4 01:10:36 16
6 TIM BOWYER ELM S 4 01:10:45 15
7 ELIOT SOLWAY ELM J 4 01:10:55 14
8 DAVID MARTYN WEY S 4 01:11:03 13
9 ROSAIRO RUIZ RIC JF 4 01:13:13 12
10 JOHN CATTO ACU V 4 01:14:26
11 WILLIAM SMITHSON RLS J 4 01:14:32
12 FRED SCHESKE RIC J 4 01:15:12 11
13 REMI LUCAS WOK J 4 01:15:53
14 REBECCA VORLEY ROY JF 4 01:15:56 10
LUKE BOWYER ELM J 4 rtd
JUAN RUIZ RIC S 4 rtd
STEFANO DI GREGORIO ELM J 4 rtd
ROBERT HARRISON WEY J 4 rtd
Div5
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 JAMES YARDLEY TON S 5 01:14:29 20
2 ROBERT ROOKS SBI V 5 01:14:36
3 IAN LAVARACK RIC V 5 01:15:27 19
4 MARTIN HOOK EAL V 5 01:18:03 18
5 NICK MORTON RIC V 5 01:18:04 17
6 MIKE FOSTER RIC V 5 01:18:42 16
7 DEREK SMITH ELM V 5 01:19:14 15
8 PAMELA KANE RIC F 5 01:19:49 14
9 NICK COTTON RIC V 5 01:30:19 1
10 IAN BLACKMAN RIC V 5 01:33:02 1
OLIVER BANKS WEY J 5 rtd
Div6
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 MARCIN PONOMARENKOW RIC SC 6 01:15:11 20 P5
2 PAUL DIMMOCK ELM S 6 01:15:57 19 P5
3 OLIVER KHLAF RIC J 6 01:18:12 18 P5
4 JENNY WITHERS ELM JF 6 01:18:27 17 P5
5 REEF HOOK EAL J 6 01:18:28 16 P5
6 HILARY WELLS RIC F 6 01:19:33 15
7 DANIEL VORLEY ROY J 6 01:20:20 14
8 CLIVE FERRIS RIC V 6 01:20:58 13
9 IAN SEPION RIC V 6 01:21:37 12
10 HARRY WELLS RIC J 6 01:22:39 11
11 NICOLE DAWES ELM JF 6 01:24:23 10
12 HARRY BURDEN RIC JM 6 01:24:36 9
13 PAUL COOPER TON V 6 01:25:02 8
14 IAN HAMPSON SOU V 6 01:26:57
15 JOHN INCE TON V 6 01:27:02 7
16 AMANDA CHILDERSTONE WEY VF 6 01:27:16 6
17 MIKI MARCINIAK WEY J 6 01:29:34 1
18 EUAN MACKENZIE RIC V 6 01:37:04 1
ENRIQUE VALLANO RIC V 6 dsq
MICHAL MICHALSKI EAL J 6 rtd
REBECCA WILLIAMS ELM JF 6 rtd
Div7
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 MICHAEL FEGENT RIC VM 7 00:36:30 20 P5
2 PAUL CREW RIC V 7 00:36:39 19 P5
3 REBEKAH SOLWAY ELM JF 7 00:36:55 18 P6
4 ADARSH HEATON ELM JM 7 00:37:17 17 P6
5 CONNOR WARD ELM J 7 00:37:19 16 P6
6 BENEDICT HO RIC SM 7 00:39:45 15
7 HARVEY WHITING RIC V 7 00:39:51 14
8 ANDREI BUSUIOC RIC S 7 00:40:07 13
9 JONATHAN JOHNS BAS V 7 00:40:11
10 ALFIE WILKINSON ELM J 7 00:40:19 12
11 KERRY LEWIS RIC JF 7 00:40:48 11
12 JOE CAISLEY TON J 7 00:41:53 10
13 ADRIAN MEKKE-BRIGGS RIC JM 7 00:43:50 1
14 PAUL THOMPSON WEY V 7 00:52:49 1
NATASHA SAUNDERS TON JF 7 rtd
CHRIS HOPKINSON TON J 7 rtd
Div8
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 TIM COLLINS RIC VM 8 00:39:16 20 P7
2 GUY WILLOUGHBY ADS J 9 00:39:23 19 P7
3 NEIL MELVILLE RIC V 8 00:39:56 18 P7
4 JAKE BEDFORD RIC J 8 00:41:34 17
5 LUCY TOZER WEY JF 8 00:42:58 16
6 TOM GOLDSACK WEY J 8 00:43:06 15
7 ROY BRIGGS WEY V 8 00:44:33 14
8 DEBBIE CARPENTER BAS VF 8 00:45:46
9 DANIEL TITHERINGTON RIC J 8 00:46:01 1
10 ALISON BAKER RIC SF 8 00:46:31 1
11 TRICIA HARDISTY RIC F 8 00:48:13 1
SEAN MARKEN ELM JM 8 dns
Div9
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 JACK OLIVER WEY J 9 00:40:03 20 P7
2 KIERAN YOUNG RIC J 9 00:41:10 19 P7
3 ALEX SCOTT RIC J 9 00:41:14 18 P7
4 ASA MACCRIMMA EAL J 9 00:41:48 17 P8
5 ROZ EVANS ELM JF 9 00:43:14 16 P8
6 LILY WONG RIC JF 9 00:43:31 15
7 ENDER SOGANCILAR ELM JM 9 00:43:33 14
8 PHIL CAISLEY TON V 9 00:44:31 13
9 JULIA PASSMORE TON VF 9 00:45:10 12
10 JOSH TOMPKINS RIC JM 9 00:45:20 11
11 JOHN WIDDOP RIC VM 9 00:45:43 10
12 ARCHIE FEGENT RIC J 9 00:46:03 9
13 ALEXANDER BICKNELL WEY JM U12M 00:47:17 8
14 DAVID VELDMEIJER RIC J 9 00:47:57 7
15 ANNABEL WIDDOP RIC JF 9 00:48:30 6
16 HANNA TOBIN EAL JF 9 00:48:53 5
17 MOLLY WARREN EAL JF 9 00:48:57 4
18 GEORGIA PHILIPPOU ELM JF 9 00:49:14 3
19 ALIA BARAKZAI RIC JF 9 00:49:38 2
20 JACK ROADLEY WEY J U12M 00:50:23 2
OLIVER BEN-SAID WEY J U12M dns
FELIX MORGAN WEY JM U12M dns
RUCHI SIKKA EAL JF 9 dns
AOIFE TOBIN EAL JF 9 rtd
BEATA TURIK ELM SF 9 rtd
U12 M
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 DANIEL ASHLEY-DOHERTY EAL J U12M 00:27:01 20
2 JO WILE RIC J U12M 00:27:32 19
3 JAMES WIDDOP RIC J U12M 00:27:50 18
4 HARVEY WESTON RIC JM U12M 00:27:51 17
JAMES BELL EAL J U12M dns
JAMES SMITHSON RLS J U12M dns
U12 F
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 RHIANNON O'CONNOR RIC JF U12F 00:25:23 20
2 SOPHIE THOMPSON WEY JF U12F 00:25:47 19
3 ELIN HUMPHREY RIC JF U12F 00:28:20 18
4 ISABELLA BOWLES RIC JF U12F 00:31:08 17
U10 M
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 FRANCIS HERWANGER RIC J U10M 00:30:03 20
2 THEO HERWANGER RIC JM U10M 00:31:53 19
JASPER MORGAN WEY J U10M dns
U10 F
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 JOJO GILL RIC JF U10F 00:31:15 20
2 MIA VILLARUEL EAL JF U10F 00:37:53 19
Div3_3
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 PAUL HAYES
ROB STAINSBY
RIC
RIC
S
V
3
4
01:34:01 20
20
 
P3
2 PETER GORMAN
ADRIAN HENSON
WEY
WEY
V
V
3
3
01:37:49 19
19
3 CONNOR PETERS
DANIEL PALMER
FOY
FOY
J
J
3
3
01:37:51
4 STEVE WILLIS
TIM SCOTT
SOU
NOR
V
V
3
4
01:44:02
5 PETER FORD
LUKE FISHER
TON
TON
V
J
3
3
01:44:35 1
1
MICHAEL LAVARACK
ISAAC BLACKMAN
RIC
RIC
S
J
3
3
rtd
Div4_4
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 RENEE MYBURGH
ALISON MARTIN
RIC
RIC
JF
JF
5
4
01:08:18 20
20
P4
 
2 JESSICA WARRIOR
EMMA BEER
ROY
ROY
JF
JF
4
5
01:09:22 19
19
3 EMILY ROMAIN
GEMMA BROWNE
RIC
ROY
JF
JF
4
4
01:09:56 18
18
Div5_5
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 HUGO COLLIER
PATRICK COOPER
TON
TON
J
J
5
5
01:08:28 20
20
P4
P4
2 OLIVER BERCHTOLD
MARINA ARMSTRONG
RIC
RIC
VF
F
6
4
01:08:37 19
19
P4
 
3 WIKI DANIELS
SUE GRAY
LON
RDG
F
VF
5
5
01:12:04
4 NIKKI HERWANGER
GEOFFREY READING
RIC
RIC
SF
S
6
6
01:13:52 18
18
5 EMILY ALLEN
PEGGY GILJE
LON
FOX
F
F
6
6
01:14:21
6 JEREMY CLARK
JOHN MATHIESON
TON
TON
V
V
5
5
01:17:56 1
1
Div7_7
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 MARK PRYOR
CLIVE SAVORY
VIK
VIK
VM
V
7
7
00:33:55
P5
P5
2 GEOFF DUNIAM
ROB HALL
RIC
RIC
V
V
7
7
00:34:00 20
20
P5
P5
3 MICHAEL WEBB
THOR HARLEY
RIC
RIC
C
VC
8
7
00:35:33 19
19
P6
P6
4 LIVVY ROWE
LUCY OLIVER
NOR
SOU
JF
JF
7
7
00:36:32
5 WILLIAM ROOKS
ALAN ROOKS
SBI
SBI
J
J
7
7
00:37:48
6 SOPHIE KHLAF
CHLOE MORTON
RIC
RIC
JF
JF
7
8
00:38:00 1
1
 
P7
7 ANOUSHKA FREEMAN
MILLIE MORGAN
RIC
RIC
JF
JF
9
9
00:40:25 1
1
P8
P8
ELIS BYRNE
OTTEILIA HODGSON
WEY
WEY
JF
JF
8
9
dns
SOPHIE GILBERT-JOHNS
ISABEL HAMPSON
SOU
SOU
JF
JF
7
7
rtd
WENDY PIERCY
KELLIE ARCHER
ELM
ELM
VF
VF
7
7
rtd
JAMES HALLIWELL
DAVE HALLIWELL
WEY
WEY
J
V
7
7
rtd
HodyU12
Position Name Club Class Div Time Points P/D
SOPHIE THOMPSON
ELLA BANKS
WEY
WEY
JF
JF
U12F
U10F
???
P/D divisions 4, 5 & 6
P/D Time
P to Div 3 01:09:35.17
P to Div 4 01:14:19.61
P to Div 5 01:19:00.66
P/D divisions 7, 8 & 9
P/D Time
P to Div 5 00:36:54.91
P to Div 6 00:39:06.23
P to Div 7 00:41:19.12
P to Div 8 00:43:30.43
Club points
Club Points Overall
Richmond CC 237 10
Elmbridge CC 206 9
Tonbridge CC 147 8
Wey KC 134 7
Royal CC 100 6
Ealing CC 95 5
Addlestone CC 19 4
Lightning points
Club Points
Richmond CC 168
Ealing CC 39
Wey KC 19