Results Bedford Marathon

Div2
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 ALBERT HICKS NOR S 2 01:31:55 20
2 DANIEL GOLDER BAN V 2 01:32:10
3 THOMAS STANWAY CLM SM 2 01:32:30 19
4 PETER WILKES CLM SM 2 01:34:40 18
5 MIKE MARTIN LBZ V 2 01:36:15 17
6 MELVIN SWALLOW CHE V 2 01:37:10
7 DYSON PENDLE NOR V 2 01:41:40 1 ?D
IAN HAYWARD NOR V 2 rtd
Div4
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 JOE SURRAGE BSF SM 4 00:59:50 20
2 JULIEN ENCONNIERE VIK S 4 01:00:45 19
3 MATTHEW LODGE NOR S 4 01:00:55 18
4 LUKE SHAW NOR J 5 01:01:05 17 P4
5 ALEX EDWARDS VIK S 4 01:01:15 16
6 KIEREN HAYWARD NOR J 4 01:03:25 15
7 SOPHIE PARKER CLM F 4 01:03:30 14
8 ALAN EPPS NOR V 4 01:08:05 1 ?D
OWEN SHEPHARD CLM SM 4 rtd
Div5
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 ANDREW DEVILLE CLM J 5 01:04:15 20
2 TIM GANNICOTT-PORTER CLM J 5 01:04:20 19
3 EMMA RUSSELL CLM JF 5 01:05:50 18
4 REGINALD ELLIOTT LBZ VM 5 01:05:55 17
5 PAUL PLUMMER LBZ V 5 01:07:00 16
6 CHRIS BUNYON CLM VM 5 01:07:10 15
7 KEVIN WARBRICK BSF V 5 01:07:50 14
8 GAVIN RIX NOR V 5 01:09:15 13
9 ALISON CHMIEL NOT VF 5 01:09:30
10 ANDREW BROWN EAL S 5 01:10:55 ?D
11 TONY RUNNEGAR VIK V 5 01:12:20 1 ?D
12 PETER COLLINS LBZ V 5 01:15:30 1 ?D
Div6
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 DEAN TERRY NOR J 6 01:06:55 20 P5
2 FLORENCE DUFFIELD NOR JF 6 01:07:00 19 P5
3 THOMAS PICKERING LBZ J 6 01:07:10 18 P5
4 ELOISE HALL LBZ JF 6 01:08:25 17
5 NICK GREEN IND S 6 01:09:30
6 RYAN TAYLOR CAM S 6 01:09:35 16
7 MIKE WALSH NOR V 6 01:12:05 15
8 ROY DUNFORD NOR V 6 01:12:10 14
9 CLIVE SAVORY VIK V 6 01:14:05 13
Div7
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 ELLA BEATTY BSF JF 7 00:38:35 20 P6
2 JOE SPENCER CLM J 7 00:38:45 19 P6
3 MATHEW CALLOW LBZ JM 7 00:39:35 18 P6
4 LAUREN AVERY CLM JF 7 00:41:50 17
5 KASIA CHMIEL NOT JF 7 00:42:45
6 RON DAINS BAD V 7 00:43:08 16
7 JAMES HOW NOR J 7 00:45:15 15
JOE WEBB HYM J 7 rtd
Div8
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 HEIDI WHITE BSF JF 8 00:40:40 20 P7
2 THOMAS DAVIS-SMITH NOR J 8 00:41:05 19 P7
3 SIMON WALKER HUN J 8 00:42:05 18 P7
4 RICKY WHITE BSF V 8 00:42:20 17 P7
5 BEN COCKRILL CLM J 8 00:42:55 16
6 LEIGH EVANS NOR S 8 00:43:55 15
7 EMILY SCOTT BSF JF 8 00:44:15 14
8 MIKE HEAD CLM VM 8 00:45:40 13
9 MELANIE BENNETT BSF F 8 00:45:55 12
10 JENNIE SMALL IND F 8 00:47:00
11 JOHN FRANKLAND NOR V 8 01:03:25 1 ?D
AIDAN STRONG CLM J 8 rtd
Div9
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 ALEX MCINTYRE CLM J 9 00:41:50 20 P7
2 JAN ALEXANDER NOR VF 9 00:42:00 19 P7
3 JAMES DEVILLE CLM J 9 00:42:45 18 P8
4 CHARLES TOOSEY LBZ VM 9 00:43:45 17 P8
5 TONY PERRY VIK V 9 00:44:05 16 P8
6 LEWIS STUART LBZ J 9 00:44:20 15 P8
7 FIONA BARBER LBZ F 9 00:44:25 14 P8
8 ADRIAN CURTIS LBZ VM 9 00:45:55 13
9 ANDREW MILLER LBZ S 9 00:46:50 12
9 ADAM SKIPPINGS CLM J 9 00:46:50 12
11 PETE WILLIS CLM VM 9 00:47:35 10
12 TREVOR KIRKHAM NOR V 9 00:47:40 9
13 PETER REILLY LBZ JM 9 00:47:45 8
14 STANISLAW CHMIEL NOT J 9 00:50:25
15 SHAUN BOWER VIK V 9 00:50:55 7
16 IAN SIMPSON VIK V 9 00:51:15 6
17 JOSH LUCAS HYM JM 9 00:51:45 5
18 CATHERINE ROBINSON BSF JF 9 00:52:05 4
19 CLARE BURNS VIK VF 9 00:53:55 3
20 RICHARD EVANS VIK SM 9 00:57:00 2
21 BRYAN HANDSLEY LBZ V 9 01:04:10 2
22 JOHN LUETY VIK SM 9 01:27:15 2
NIGEL DIXON LBZ VM 9 rtd
U12 M
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 CONNOR SMITH NOR J U12M 00:18:40 20
2 TOBY BOOTH BSF J U12M 00:18:50 19
3 ALFIE BROWN EAL J U12M 00:19:20 18
4 MAX PICKERING LBZ J U12M 00:19:45 17
5 MURDO WHITE BSF JM U12M 00:21:15 16
U12 F
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 YUN IP EAL JF U12F 00:18:35 20
2 BETHANY MORRIS LBZ JF U12F 00:19:05 19
3 MIA VILLAREUL EAL JF U12F 00:19:55 18
4 LAURA BURNS VIK JF U12F 00:20:50 17
5 IMOGEN HILL CLM JF U12F 00:21:45 16
6 EMMA WILEY NOR JF U12F 00:21:50 15
7 KATY DIXON LBZ JF U12F 00:23:15 14
U10 M
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 LEO VILLAREUL EAL JM U10M 00:20:20 20
2 DANIEL SKLENAR NOR J U10M 00:21:35 19
3 KIERAN SMITH NOR J U10M 00:21:50 18
4 LEWIS ROSS NOR J U10M 00:21:55 17
5 JAGO TAYLOR NOR J U10M 00:22:45 16
6 ADAM BAKER LBZ JM U10M 00:23:00 15
U10 F
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 LINZI CURTIS LBZ JF U10F 00:25:10 20
Div3_4
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 OLIVER RIX
SAM DRANE
NOR
NOR
S
J
2
5
01:35:50 20
20
2 STEWART CLARK
JAMES WALKINTON
CLM
CLM
VM
SM
4
4
01:37:35 19
19
3 LIVVY ROWE
TIM SCOTT
NOR
NOR
JF
V
4
3
01:44:10 18
18
4 ANDREW ROSS
FIONA GRADY
NOR
NOR
V
VF
4
4
01:44:15 17
17
Div5_5
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 MIKE PANRUCKER
ALASDAIR BRUCE
BSF
BSF
V
V
5
5
01:02:45 20
20
2 STEVE BARRELL
DEREK CAMPBELL
LBZ
LBZ
VM
VM
5
5
01:02:55 19
19
3 ALI PENDLE
JULIE HICKS
NOR
NOR
VF
VF
6
5
01:03:35 18
18
4 BETHANY GOODLAD
GINA GUSCOTT
LBZ
LBZ
SF
VF
5
6
01:03:45 17
17
5 PHILLIP TERRY
JENNI MOORE
NOR
NOR
V
F
5
8
01:08:35 16
16
6 MATTHEW WESTWOOD
SIMEON HALL
LBZ
LBZ
VM
VM
4
6
01:10:05 1
1
MARK DEVILLE
TOBY FLACK
CLM
CLM
VM
VM
5
6
rtd
Div7_7
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 MARTIN MATTHEWS
SIOBHAN ROWE
NOR
NOR
V
VF
7
7
00:36:45 20
20
P6
P6
2 ALEXANDER BUNYON
JUAN GEARING
CLM
CLM
JM
J
6
8
00:36:50 19
19
 
P6
3 PAULA HARRISON
CLIFFORD LEE-SMITH
NOR
NOR
VF
V
8
6
00:38:15 18
18
P7
 
4 CAROLINE BANSON
VICTORIA BROWN
NOR
NOR
SF
JF
9
8
00:38:30 17
17
P7
P7
5 AMANDA MORRIS
ISOBELLE PICKERING
LBZ
LBZ
VF
JF
7
7
00:38:35 16
16
6 SARAH HANCY
HELEN SIMPSON
CLM
CLM
VF
VF
7
7
00:38:40 15
15
7 CHARLES SMITH
MARK JAMES
VIK
VIK
V
V
7
7
00:39:25 14
14
8 ALASKA SIMPSON
AMY CRAIG
VIK
VIK
JF
JF
6
9
00:40:35 1
1
9 DEAN GRADY
MEGAN WILCOX
NOR
NOR
V
JF
6
9
00:41:10 1
1
10 WILL SCOTT
ANT WRIGHT
BSF
BSF
VC
V
8
6
00:41:35 1
1
11 ADRIAN HOLLMAN
CAROLINE BRAINE
BAD
BAD
V
F
6
8
00:41:40 1
1
12 JOHN HARDING
CHRISTIAN HARDING
LBZ
LBZ
VC
SC
8
8
00:47:25 1
1
Div9_9
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 AMANDA CLARK
TRACY AVERY
CLM
CLM
VF
VF
9
9
00:41:20 20
20
P8
P8
2 JOHN AVERY
SPENCER GORE
CLM
CLM
VC
VC
9
9
00:42:50 19
19
3 GARY ALDAM
MALCOLM DUCKWORTH
BSF
BSF
VC
VC
9
9
00:43:00 18
18
4 EMMA SHARMAN
GEORGINA SHARP
VIK
VIK
JF
JF
9
9
00:43:15 17
17
5 ANDY PORTER
MARY WALKINTON
CLM
CLM
VC
VC
9
9
00:58:25 16
16
U12 MiniK2
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 BETHANY MORRIS
YUN IP
LBZ
EAL
JF
JF
U12F
U12F
00:16:15 20
20
2 CONNOR SMITH
LEWIS ROSS
NOR
NOR
J
J
U12M
U10M
00:17:35 19
19
3 LEO VILLAREUL
ALFIE BROWN
EAL
EAL
JM
J
U10M
U12M
00:17:45 18
18
4 MURDO WHITE
TOBY BOOTH
BSF
BSF
JM
J
U12M
U12M
00:18:45 17
17
5 MAX PICKERING
DIXON KATY
LBZ
LBZ
JM
JF
U12M
U12F
00:20:25 16
16
U10 MiniK2
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 KIERAN SMITH
DANIEL SKLENAR
NOR
NOR
J
J
U10M
U10M
00:18:15 20
20
2 ADAM BAKER
LINZI CURTIS
LBZ
LBZ
J
JF
U10M
U10F
00:20:45 19
19
P/D divs 1, 2 & 3 K1
P/D Time
P to Div 1
P to Div 2
P/D divs 4, 5 & 6 K1
P/D Time
P to Div 3 00:59:35.30
P to Div 4 01:03:38.88
P to Div 5 01:07:39.55
P/D divs 7, 8 & 9 K1
P/D Time
P to Div 5 00:38:06.81
P to Div 6 00:40:22.39
P to Div 7 00:42:39.60
P to Div 8 00:44:55.17
P/D divs 5 & 6 K2
P/D Time
P to Div 3
P to Div 4
P to Div 5
P/D divs 7, 8 & 9 K2
P/D Time
P to Div 5
P to Div 6
P to Div 7
P to Div 8
Club points
Club Points Overall
Chelmsford CC 232 10
Norwich CC 231 9
Leighton Buzzard CC 208 8
Bishops Stortford CC 197 7
Viking KC 144 6
Barking & Dagenham CC 18 5
Huntingdon CC 18 5
Cambridge CC 16 3
Herts Young Mariners 5 2
Lightning points
Club Points
Norwich CC 183
Leighton Buzzard CC 175
Ealing CC 132
Bishops Stortford CC 69
Viking KC 17
Chelmsford CC 16