Results 63rd Bedford Marthon 2015

Div3
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 DANNY BEAZLEY LEA V 2 01:39:22 20
2 STELIAN NAFTANAILA LEA S 2 01:39:24 19
3 JOE SURRAGE BSF S 4 01:41:38 18 P2
4 IAN HAYWARD NOR V 3 01:43:23 17
5 LUKE SHAW NOR J 3 01:45:48 16
6 JAMES WALKINTON CLM S 3 01:45:52 15
7 OWEN SHEPHARD CLM S 3 01:48:04 14
8 MATHEW CALLOW LBZ J 3 01:49:24 13
9 SOPHIE PARKER CLM F 3 01:56:18 1 ?D
10 GEORGE BARRETT-HAGUE VIK J 5 02:03:39 1 ?D
Div4
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 MATTHEW LODGE NOR S 4 01:08:09 20
2 ZAC WILLIAMS CLM J 4 01:08:13 19
3 JAMES HOW NOR J 4 01:08:50 18
4 JOE SPENCER CLM J 4 01:09:47 17
5 ALAN EPPS NOR V 4 01:12:33 16
6 JERRY HAYCOCK LBZ V 4 01:12:34 15
7 DEAN TERRY NOR J 4 01:12:40 14
8 PAUL STENNING LBZ S 5 01:13:21 13
Div5
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 ELOISE HALL LBZ JF 5 01:13:16 20
2 LUKE TURNER NOR J 5 01:13:18 19
3 LAURA WARBRICK BSF F 5 01:13:22 18
4 HEIDI WHITE BSF F 5 01:13:34 17
5 TONY RUNNEGAR VIK V 5 01:15:34 16
6 KEVIN WARBRICK BSF V 5 01:15:47 15
7 KIERON BLACKBURN CLM V 5 01:16:45 14
8 ALISON CHMIEL NOT VF 5 01:16:49
9 MARK DEVILLE CLM V 5 01:17:03 13
10 FLORENCE DUFFIELD NOR JF 5 01:17:06 12
11 DAVID GLOVER CAM V 5 01:19:31 11
ISABELLE GURNEY BSF JF 5 dns
ALASKA SIMPSON VIK JF 5 dns
Div6
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 BEN COCKRILL CLM J 6 01:13:10 20 P5
2 LYDIA OXTOBY LBZ F 6 01:13:51 19 P5
3 JAN SKLENAR NOR V 6 01:14:21 18 P5
4 ROBBIE WINDSOR BSF VM 6 01:14:45 17 P5
5 ADAM SKIPPINGS CLM J 6 01:15:04 16 P5
6 ALEX BAYES CLM S 6 01:16:20 15 P5
7 RICKY WHITE BSF V 6 01:17:06 14
8 JOHN CAPON CLM V 6 01:19:34 13
9 EMILY GURNEY BSF JF 6 01:23:24 12
10 PHIL CURRY CLM V 6 01:23:28 11
11 NICK GREEN IND S 6 01:24:45
12 PAUL SURRAGE BSF V 6 01:29:04 1 ?D
CLIVE SAVORY VIK V 6 rtd
KASIA CHMIEL NOT JF 6 rtd
Div7
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 WILLIAM STROUD CLM J 7 00:39:58 20 P6
2 MIKE TOOMEY BSF V 7 00:42:18 19
3 JOE WEBB HYM J 7 00:43:08 18
4 STANISLAW CHMIEL NOT J 7 00:43:14
5 PETE WILLIS CLM V 7 00:43:26 17
6 LEXIE WHITE BSF JF 7 00:43:36 16
7 LEWIS STUART LBZ J 7 00:44:00 15
8 PETER REILLY LBZ J 7 00:44:44 14
9 DAVID SHIPWAY LBZ V 7 00:46:37 1 ?D
10 CORAL DRANE NOR VF 7 00:49:18 1 ?D
11 GRANIA MILLER VIK VF 7 00:49:19 1 ?D
12 MIKE HEAD CLM V 8 00:50:26 1 ?D
MICHAEL NEWBERY VIK V 7 dns
CONNOR SMITH NOR J 7 dns
EMILY SCOTT BSF JF 7 rtd
TONY PERRY VIK V 7 rtd
NIGEL DIXON LBZ V 7 rtd
Div8
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 BETHANY MORRIS LBZ JF 8 00:42:14 20 P7
2 NICK TAYLOR VIK VM 8 00:43:20 19 P7
3 ADRIAN APPLEWHITE CLM V 9 00:43:46 18 P7
4 MARTIN STROUD CLM V 8 00:44:38 17
5 OCTAVIA CHAMBERS BSF VF 8 00:44:42 16
6 MICHAEL NORMAN CAM V 8 00:44:58 15
7 DEE BATES VIK VF 8 00:45:01 14
8 JENNIE SMALL VIK F 8 00:45:02 13
9 IAN SIMPSON VIK V 8 00:46:27 12
10 BEN COLLINS LBZ VM 8 00:47:38 11
11 MARY WALKINTON CLM VF 8 00:49:24 1 ?D
Div9
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 MADISON BICKNELL NOR JF 9 00:44:31 20 P8
2 MOLLY EDE NOR JF 9 00:44:35 19 P8
3 HANNAH HOOK LBZ JF 9 00:45:27 18 P8
4 LAURA BURNS VIK JF 9 00:46:36 17
5 OSCAR TOOMEY BSF J 9 00:46:41 16
6 TOBY BOOTH BSF J 9 00:47:34 15
7 JONATHAN PIRMUHAMEDOV CLM JM 9 00:48:22 14
8 EWAN CLOAKE CLM JM 9 00:48:23 13
9 ENA BLACKBURN CLM VF 9 00:48:41 12
10 ROBIN DROMARD BSF V 9 00:48:43 11
11 CHRIS JOHNSON HYM V 9 00:49:05 10
12 ROMEO BALLA BAD J 9 00:50:25 9
13 GARRY COCKRILL CLM SM 9 00:51:08 8
14 CLARE BURNS VIK VF 9 00:51:13 7
15 IMOGEN HILL CLM JF 9 00:51:26 6
16 HARVEY HAMMOND CLM J 9 00:52:05 5
17 PENNY GLOVER CAM VF 9 00:52:21 4
18 THEVAN COLE HYM JM 9 00:55:26 3
19 MURDO WHITE BSF J 9 00:56:09 2
SHAUN BOWER VIK V 9 dns
OSCAR GRIFFITHS CLM JM 9 dns
JACK SKIPPINGS CLM J U12M rtd
CATHERINE ROBINSON BSF F 9 rtd
JAYDEN YURKWIGH -EIL RLS JM 9 rtd
U12 M
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 DANIEL SKLENAR NOR J U12M 00:19:05 20
2 ROBERT COLLINS LBZ J U12M 00:19:29 19
3 BILLY HALL NOR J U12M 00:20:29 18
4 LEWIS ROSS NOR J U12M 00:20:31 17
5 JAGO TAYLOR NOR J U10M 00:22:06 16
6 ADAM BAKER LBZ J U12M 00:23:08 15
7 CONNOR HIGGINS BSF JM U12M 00:23:11 14
U12 F
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 KATY DIXON LBZ JF U12F 00:19:46 20
2 SOFIA GROVES NOR JF U12F 00:20:02 19
3 GRACE ANDERSON NOR JF U12F 00:20:44 18
4 LINZI CURTIS LBZ JF U12F 00:21:53 17
5 EILIDH WHITE BSF JF U10F 00:32:21 16
Div3_4
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 SAM DRANE
KIEREN HAYWARD
NOR
NOR
J
J
3
3
01:40:19 20
20
2 JOHN AVERY
STEWART CLARK
CLM
CLM
V
V
5
4
01:43:29 19
19
P4
 
3 FIONA GRADY
STACEY TERRY
NOR
NOR
VF
F
4
4
01:45:39 18
18
Div5_5
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 JIM RIJKS
TIM SCOTT
NOR
NOR
S
V
6
4
01:07:42 20
20
2 WILLIAM PLAYLE
ALMIR BALLA
BAD
BAD
V
S
5
5
01:08:02 19
19
3 ANDREW ROSS
GAVIN RIX
NOR
NOR
V
V
5
5
01:08:33 18
18
4 REGINALD ELLIOTT
BETHANY GOODLAD
LBZ
LBZ
VM
F
5
5
01:09:10 17
17
5 DEREK CAMPBELL
STEVE BARRELL
LBZ
LBZ
V
V
5
5
01:10:43 16
16
6 LAURA HUSSEY
CHARLOTTE ELLIS
LBZ
LBZ
F
F
6
4
01:11:16 15
15
7 CAROLINE BANSON
JULIE HICKS
NOR
NOR
F
VF
6
5
01:11:21 14
14
8 MATT HOW
MIKE WALSH
NOR
NOR
V
V
6
5
01:12:50 13
13
Div6_6
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 SARAH HANCY
ANDY HARRISON
CLM
CLM
VF
S
6
6
01:12:39 20
20
2 MARTIN ASHPOLE
PHILLIP TERRY
NOR
NOR
V
V
7
5
01:12:52 19
19
3 MARTIN MATTHEWS
SIOBHAN ROWE
NOR
NOR
V
VF
6
6
01:17:56 18
18
ALICE CLARKSON
PAUL BREAR
CAM
CAM
F
S
6
6
dns
RHIANNA BAKER
JAMES CALLOW
LBZ
RAF
JF
V
6
6
rtd
Div7_7
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 BRYAN HANDSLEY
ASHLEY TOWNEND
LBZ
LBZ
V
S
8
6
00:40:06 20
20
2 WILL SCOTT
ANT WRIGHT
BSF
BSF
V
V
7
7
00:40:24 19
19
3 FIONA BARBER
AMANDA MORRIS
LBZ
LBZ
F
VF
7
7
00:40:31 18
18
4 EMMA TAYLOR
PAULA HARRISON
NOR
NOR
F
VF
7
7
00:40:34 17
17
5 MARK JAMES
RICHARD SMITH
VIK
VIK
V
V
7
7
00:44:16 1
1
Div8_8
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 FRANCESCA DULAKE
SEBASTIAN DULAKE
CLM
CLM
JF
J
9
8
00:39:21 20
20
P7
P7
2 ZACH TAYLOR
ALEC RIJKS
NOR
NOR
J
J
8
8
00:40:48 19
19
P7
P7
3 JENNI MOORE
MIKE HARRISON
NOR
NOR
F
V
7
9
00:40:58 18
18
 
P7
4 NICK TAYLOR
GARY SMITH
NOR
NOR
V
V
8
8
00:41:28 17
17
P7
P7
5 ADAM ASHTON
MAX GREEN
VIK
VIK
J
J
8
8
00:42:13 16
16
6 MAURICE ZOPPELLINI
ALEX ARCHER
HYM
HYM
V
J
8
8
00:42:38 15
15
7 TRACY AVERY
AMANDA CLARK
CLM
CLM
F
VF
8
8
00:43:11 14
14
8 GARY ALDAM
MALCOLM DUCKWORTH
BSF
BSF
VC
VC
8
8
00:46:26 13
13
9 MOLLY SILLITOE
HANNAH BROWN
LBZ
LBZ
JF
JF
9
9
00:47:18 1
1
10 AMY CRAIG
JENNY OLLETT
VIK
VIK
JF
JF
9
9
00:56:52 1
1
KATY WALKER
MEGAN WILCOX
NOR
NOR
JF
JF
9
8
dns
U12 MiniK2
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 GRACE ANDERSON
BILLY HALL
NOR
NOR
JF
J
U12F
U12M
00:17:53 20
20
2 LEWIS ROSS
JAGO TAYLOR
NOR
NOR
J
J
U12M
U10M
00:18:25 19
19
3 EDITH DUFFIELD
KAMILA SKELENAROVA
NOR
NOR
JF
JF
U10F
U10F
00:20:32 18
18
P/D divs 1, 2 & 3 K1
P/D Time
P to Div 1
P to Div 2
P/D divs 4, 5 & 6 K1
P/D Time
P to Div 3 01:07:19.67
P to Div 4 01:11:54.88
P to Div 5 01:16:26.81
P/D divs 7, 8 & 9 K1
P/D Time
P to Div 5 00:39:27.97
P to Div 6 00:41:48.35
P to Div 7 00:44:10.43
P to Div 8 00:46:30.82
P/D divs 3 & 3_4 K2
P/D Time
P to Div 2 00:00:00.00
P/D divs 4, 5 & 6 K2
P/D Time
P to Div 3 01:02:47.74
P to Div 4 01:07:19.67
P to Div 5 01:11:54.88
P/D divs 7, 8 & 9 K2
P/D Time
P to Div 6 00:38:27.97
P to Div 7 00:41:48.35
P to Div 8 00:44:10.43
Lightning points
Club Points
Norwich CC 222
Leighton Buzzard CC 71
Bishops Stortford CC 30