Results Lincoln 2016

Div1
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 NICKY CRESSER NOT V 1 01:28:42 20
ZYGGY CHMIEL NOT S 1 rtd
Div2
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 BEN HANSELL BAS SM 2 01:28:38
2 DAVID OLIVER LIN V 2 01:39:42 20
3 ANDY GRIMWOOD LIN SM 2 01:42:50 19 ?D
Div3
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 NICHOLAS BOREHAM NOT S 3 01:38:19 20
2 IAN LIVSEY NOT V 3 01:38:21 19
3 DOUGLAS HERBERT ACU V 3 01:41:27
4 MATTHEW OLIVER LIN V 3 01:41:37 18
5 PATRICK MONGAN LIN J 3 01:45:17 17 ?D
6 HOWARD BLACKMAN BPR V 3 01:45:30 16 ?D
7 JASON SMITH RAF V 3 01:46:19 ?D
8 NORMAN MASON NOT V 3 01:46:20 15 ?D
Div4
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 CLIVE JONES SOL VM 4 01:11:01 20 P3
2 NICOLE WELLS LIN F 4 01:11:53 19
3 GORDON RILEY ANK V 4 01:12:34 18
4 PATRICK ALLINSON NOT V 4 01:12:41 17
5 CHRIS CARTER NOT V 4 01:14:28 16
6 JACOB HUBNER NOT J 4 01:14:31 15
7 JOHN RENNOCKS LIN V 4 01:15:15 14
8 MICK NADAL NOT V 4 01:15:21 13
9 WILLIAM DOUGHTY LIN S 4 01:15:55 12
10 JOHN ASTBURY RAF SM 4 01:16:33
11 JAMES DORAN LIN J 4 01:17:23 11
12 MICHAEL FITZSIMONS MER V 4 01:18:09 10
ISABELLE GURNEY BSF JF 4 rtd
JACK LOVEGROVE BAN J 4 rtd
Div5
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 ELLA RANDMAEL JONES SOL JF 5 01:17:53 20
2 LEWIS SMITH LIN J 5 01:18:57 19
3 RICHARD OLIVER LIN V 5 01:18:58 18
4 DAVID GURNEY BSF J 5 01:19:02
5 IMRE KUCSKA NOT S 5 01:19:09 17
6 DAVID CUDDINGTON NOT S 5 01:19:14 16
7 GARETH FERGUSSON GAI S 5 01:21:08 15
8 ANGUS O'CONNOR NOT V 5 01:21:11 14
9 TONY PERRY VIK V 5 01:23:49
10 JOE BIRTWISTLE PEN S 5 01:25:14
Div6
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 LUCY GUEST LIN JF 6 01:19:26 20 P5
2 THOMAS GILL NOT S 6 01:19:36 19 P5
3 DAVID GLOVER CAM V 6 01:22:05
4 RICHARD MONGAN LIN J 6 01:22:19 18
5 NICOLA RUDGE BPR VF 6 01:27:16 17
Div7
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 RAY SIMMONS LIN VM 7 00:39:04 20
2 JAMES RICHARDSON RUT V 7 00:39:51 19
3 ABBIE FISHER LIN JF 7 00:40:10 18
4 ANDREW LOVEGROVE BAN V 7 00:40:43
5 ALEXANDRA FARMER SOL JF 7 00:40:51 17
6 JACK ROUNSLEY LIN SM 7 00:41:27 16
Div8
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 ADAM PRICE NOT JM 8 00:38:37 20 P7
2 JOSH FLAVELL LIN JM 8 00:38:43 19 P7
3 SEAN TYLER LIN S 8 00:40:47 18
4 ADAM SIMS SOL VM 8 00:41:23 17
5 FREJA WEBBER SOL JF 8 00:45:30 1 ?D
6 BLAKE MAWSON-BURREN PEN J 8 00:46:50 ?D
Div9
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 JACOB HAGE 4AS J 9 00:39:55 P7
2 PAUL HAGE 4AS VM 9 00:40:10 P7
3 FREYA WILKINSON LIN JF 9 00:40:24 P7
4 MATILDA ENOCH NOT JF 9 00:42:52 20
5 AMANDA MYLETT LIN VF 9 00:43:33 19
6 SAM DOLLING LIN JM 9 00:43:41 18
7 LISA CHETTLE 4AS VF 9 00:43:52 17
8 PENNY GLOVER CAM VF 9 00:44:59
9 PETA WILLINGALE RUT VF 9 00:45:29 16
10 OLIVER JACKSON LIN J 9 00:45:38 15
11 CLARE BURNS VIK VF 9 00:45:58
12 KATH NADAL NOT VF 9 00:47:22 14
13 IZABELA KEEN NOT JF 9 00:48:48 13
14 SAM WHITE 4AS JM 9 00:49:42 12
15 JESSICA STEWART BUR SF 9 00:49:44 11
16 TARA CHETTLE 4AS JF 9 00:53:14 10
17 EMILY GURNEY LIN SC 9 01:06:17 9
U12 M
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 LOUIS GREENWOOD LIN JM U12M 00:10:50 20
U10 M
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 LEWIS ANDREWS LIN J U10M 00:09:34 20
2 CONOR SIMMONS LIN JM U10M 00:09:52 19
3 ARCHIE LEVER NOT JM U10M 00:09:56 18
4 HUW SINGLETON NOT JM U10M 00:10:04 17
5 JOE HARRISON NOT JM U10M 00:13:40 16
U10 F
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 GEMMA BEAZLEY BSF JF U10F 00:12:14 20
2 ESTHER SMITH LIN JF U10F 00:12:55 19
Div2_2
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 TOM LUSTY
JAMES LEAPER
SOL
SOL
S
SM
1
3
01:01:20 20
20
Div3_3
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 PETER QUITTENTON
BEN QUITTENTON
LIN
LIN
J
J
3
3
01:08:00 20
20
Div4_4
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 BILL LAWRENSON
TONY BATES
BPR
BPR
V
V
4
5
01:15:48 20
20
Div5_5
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 PETER ILETT
DAVID PARKER
NOT
NOT
V
V
5
5
01:14:23 20
20
2 CAROLINE JONES
ALISON CHMIEL
NOT
NOT
F
VF
5
5
01:14:24 19
19
3 KEVIN RIDGWAY
NEIL ORME
ANK
ANK
S
V
5
5
01:14:43 18
18
4 GARY CARTER
STEPHEN GARDNER
LIN
LIN
V
V
5
5
01:16:13 17
17
Div6_6
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 MOLLY LEVER
KASIA CHMIEL
NOT
NOT
JF
JF
6
6
01:26:49 20
20
Div7_7
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 ANDREW DOUGHTY
STEVE SAUNDERS
NOT
NOT
V
VM
7
8
00:38:24 20
20
2 GRAHAM SIMPKIN
SUSAN SIMPKIN
LIN
LIN
V
VF
7
7
00:38:45 19
19
3 BECKY FARMER
ELIZABETH FRANKLIN
SOL
SOL
VF
VF
8
7
00:38:57 18
18
4 DAVID WALTERS
JULIANNE WALTERS
BPR
BPR
V
VF
6
9
00:39:22 17
17
5 MICHAEL COCKERILL
LYNETTE SHAHMORADIAN
RUT
RUT
V
VF
7
8
00:41:37 16
16
Div8_8
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 LAURA BURNS
SOPHIE HADDEN-BECKER
VIK
VIK
JF
JF
7
9
00:39:01
2 SARAH PIKE
NEIL MARTIN
LIN
LIN
VF
VM
7
9
00:40:15 20
20
Div9_9
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 NEIL MARLEY
BOB MAWSON
GLS
PEN
VC
VC
9
9
00:39:47
P8
P8
2 MARK JAMES
CHARLES SMITH
VIK
VIK
VC
VC
9
9
00:43:40
3 ELLIE LAWLEY
JULIA LAWLEY
SOL
SOL
JF
VF
9
9
00:54:19 20
20
P/D divs 1, 2 & 3 K1
P/D Time
P to Div 1
P to Div 2
P/D divs 4, 5 & 6 K1
P/D Time
P to Div 3 01:11:03.86
P to Div 4 01:15:54.34
P to Div 5 01:20:41.37
P/D divs 7, 8 & 9 K1
P/D Time
P to Div 5 00:36:15.09
P to Div 6 00:38:24.04
P to Div 7 00:40:34.55
P to Div 8 00:42:43.50
P/D divs 4, 5 & 6 K2
P/D Time
P to Div 3 01:06:16.84
P to Div 4 01:11:03.86
P to Div 5 01:15:54.34
P/D divs 7, 8 & 9 K2
P/D Time
P to Div 6 00:35:15.09
P to Div 7 00:38:24.04
P to Div 8 00:40:34.55
Club points
Club Points Overall
Nottingham CC 238 10
Lincoln CC 235 9
Solihull 191 8
Burton Phoenix Racers 107 7
Rutland CC 67 6
Anker Valley CC 54 5
4AS Newark 39 4
Gailey CC 15 3
Burton CC 11 2
Mercia CC 10 1
Lightning points
Club Points
Lincoln CC 78
Nottingham CC 51
Bishops Stortford CC 20