Results Richmond 2016

Div1
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 JONATHON BOYTON ROY S 1 01:40:45 20
2 TOM SHARPE RIC S 1 01:40:46 19
3 LUKE BOWYER ELM S 1 01:40:48 18
4 GEORGE DURDEN ELM S 1 01:41:00 17
5 PHILIP THOROGOOD ELM S 1 01:45:27 16
6 ROB BEER ROY S 1 02:01:43 15
Div2
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 ANDRAS KOVACS WEY J 2 01:46:01 20
2 OSCAR MCKITTRICK ELM J 2 01:46:15 19
3 LEWIS KIRTON ROY S 2 01:49:02 18
4 JAMES MISSEN BOA S 2 01:49:47
5 FAY LAMPH WEY F 2 01:50:33 17
6 GLENN THOROGOOD ELM S 2 01:52:31 16
7 SAM GLOVER FOX S 2 01:55:56
8 STAN MISSEN BOA V 2 01:55:59
9 JOSHUA WESTWOOD WEY J 2 01:56:44 15
TOM DEACON ELM S 2 rtd
MAXIM ALEXIO WEY J 2 rtd
Div3
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 MICHAEL WEBB RIC V 3 01:57:18 20
2 RYAN PEARCE FOY S 3 01:57:22
3 NEIL BARTON RIC S 3 01:57:26 19
4 RYAN INGHAM WEY J 3 01:57:27 18
5 JORDAN MARTYN WEY J 3 01:57:28 17
6 ALICE HAWS WEY F 3 01:57:33 16
7 JENNY WITHERS ELM F 3 02:00:29 15
8 SAMANTHA MARTYN WEY JF 3 02:03:13 14
9 CALLUM MCLEOD ELM J 3 02:05:36 13
10 ALEX BURT ACU V 3 02:06:56
11 JOE GANNON ELM J 3 02:09:34 12
12 SCOTT HYNDS ELM V 3 02:09:36 11
ARCHIE FEGENT RIC J 3 rtd
TIM HUMPHRIES ROY S 3 rtd
Div4
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 TONY RUFF ROY V 4 01:10:05 20 P3
2 THOMAS STEER FOY J 4 01:11:16 P3
3 STEPHANIE HUTCHINSON LON JF 4 01:11:17 P3
4 DAN CLOUGH WEY S 4 01:11:47 19
5 TIM LODGE WEY V 4 01:12:27 18
6 ANDREW BARTON ROY J 4 01:12:29 17
7 LAURA RUFF ROY F 4 01:12:45 16
8 NIKKI HERWANGER RIC F 4 01:12:47 15
9 DUNCAN EDWARDS RDG S 4 01:14:00
10 HARRY GILBERT FOY S 4 01:14:06
11 ZAK BENSTEAD ELM J 4 01:14:26 14
12 PETER FORD TON V 4 01:14:40 13
13 PERRY LEWIS WEY J 4 01:14:45 12
14 NAOMI SMITH BAS F 4 01:14:55
15 MAX MATLALI ROY S 4 01:15:38 11
16 ZOE CLARK ROY JF 4 01:16:01 10
17 PETER GORMAN WEY V 4 01:16:05 9
18 MAIA WALLACE-LOIZOU RIC JF 4 01:16:56 8
19 NICHOLAS JOHNSON TON S 4 01:17:02 7
20 JASON MORLEY BAN V 4 01:17:28
21 THOR HARLEY RIC V 4 01:17:39 6
22 GUY CARTER INT V 4 01:17:43
23 ARTHUR LEECH RIC JC 4 01:17:44 5
24 DAVE HOWIE BAS V 4 01:19:52 ?D
25 KIERAN BURR WEY J 4 01:20:25 1 ?D
26 JAMES CORDERY WEY S 4 01:22:27 1 ?D
27 JERRY CONWAY SOU V 4 01:23:24 ?D
MARVIN KLETA RIC JC 4 rtd
DAVID BRANCHFLOWER WEY V 4 rtd
Div5
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 RICHARD STENNING WEY J 5 01:13:51 20 P4
2 DAVID BLACKFORD RIC V 5 01:15:19 19 P4
3 ANDY HARRISON CLM S 5 01:16:58
4 SEAN HIBBITT WIN J 5 01:17:26
5 ROBYN VON MALTZAHN RIC F 5 01:17:37 18
6 JOE LANGHAM WEY S 5 01:17:38 17
7 PAUL THOMPSON WEY V 5 01:18:04 16
8 PAUL CURTIS MAI V 6 01:18:47 15 P5
9 PURNA OGIN RIC M 5 01:19:07 14
10 TONY GREYSON-NEWMAN RIC V 5 01:19:22 13
11 MIKE ALLEN TON V 5 01:19:23 12
12 IAN LAVARACK RIC V 5 01:19:33 11
13 LAURENCE FOWKES ACU V 5 01:19:46
14 MELODY HILLS RIC JF 5 01:20:26 10
15 COLIN WEST WEY V 5 01:20:27 9
16 DAN PLEWMAN WEY J 5 01:22:58 8
17 TANYA HERWANGER RIC VF 5 01:24:49 1 ?D
KEVIN PEARCE FOY V 5 rtd
Div6
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 JACK PROSSER RIC S 6 01:19:32 20 P5
2 RYAN SMITH WIN J 6 01:19:58 P5
3 YOLANDE JOUBERT RIC VF 6 01:22:14 19
4 ANTHONY SPICER RIC V 6 01:23:07 18
4 BENJAMIN WEBB WEY S 6 01:23:07 18
6 PAUL COOPER TON V 6 01:24:22 16
7 JEFF LINDSAY RIC V 6 01:24:32 15
8 JACK CARTER ROY J 6 01:24:44 14
9 STEVE TRUGLIA BAD V 6 01:26:28
M PHILLP ROY V 6 rtd
Div7
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 FRANCIS HERWANGER RIC J 7 00:44:15 20 P6
2 GEORGINA MCMULLEN ELM JF 7 00:44:28 19 P6
3 ZOE SCHESKE RIC JF 7 00:44:34 18 P6
4 ABI AVERY ROY JF 7 00:45:36 17
5 AARON FISHER-MILLER WIN J 7 00:46:23
6 CHARLIE BOYLE RIC J 7 00:46:58 16
7 LOTTIE MERCER RIC JF 7 00:47:07 15
8 JON BENNELL TON S 7 00:47:22 14
9 ANDREI BUSUIOC RIC S 7 00:49:07 13
10 NICK DIBB RIC V 7 00:49:14 12
11 ESTHER RENDELL RIC VF 7 00:54:44 1 ?D
BIANCA KENNEY RIC VF 7 dns
Div8
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 JOJO GILL RIC JF 8 00:47:47 20
2 STUART HUTCHINSON RDG S 8 00:48:22
3 KIRSTIN FIELD RIC F 8 00:48:26 19
4 CESAR DIEZ RIC S 8 00:48:33 18
5 ADAM BAGGS GLO S 8 00:48:34
6 DAVID KNIBB IND M 8 00:49:01
7 LUCAS MORTENSEN RIC J 8 00:51:17 17
8 DEVIN KLETA RIC JC 8 00:51:44 16
9 MIKE CASE GLO V 8 01:06:56 ?D
RUBY BENSTEAD ELM JF 8 dns
HANNAH MILLER WEY F 8 dns
Div9
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 ALEX FLOCKHART RIC S 9 00:50:23 20
2 DOMINIC MELLY WEY S 9 00:52:29 19
3 LINDA BAILY WEY VF 9 00:53:08 18
4 HOLLY BUTCHER RIC F 9 00:53:18 17
5 CHARLIE LESLIE-CAMERON RIC F 00:53:45 16
6 DANIEL GRIFFITHS CLM V 9 00:54:04
7 RAFAEL PEREZ RIC S 9 00:54:59 15
8 EVA-MARIA GRIESBAUER RIC F 9 00:56:06 14
9 CAL WEYLAND-OLIVER RIC J 9 00:56:52 13
10 ISABELLA KING RIC JF 9 00:58:21 12
11 BELLA GETLEY ROY JF 9 00:59:45 11
12 DAVID LEECH RIC VC 9 01:02:52 10
U12 M
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 MICHAEL MOTHA ROY JM U12M 00:27:50 20
2 JOSHUA BARZILAI RIC J U12M 00:28:08 19
3 ERIN REDJEB ROY J U12M 00:30:44 18
U12 F
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 EVE HILLS RIC JF U12F 00:28:34 20
2 ISOBEL FORD TON JF U12F 00:29:51 19
3 KIKI WEBB WEY JF U12F 00:30:03 18
4 AMY FORD TON JF U10F 00:35:56 17
Div2_2
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 NICOLE WILLIAMS
GEORGE MITHELL
ROY
ROY
F
S
2
2
01:44:05 20
20
2 MICHAEL REES-CLARK
SAMANTHA REES-CLARK
BAS
BAS
S
F
2
2
01:44:16
3 THEO PRESTON-BELL
JARED HUMPHRIES
TON
TON
J
J
3
3
01:58:24 1
1
4 IAN WALKER
JARRYD WALKER
SOUTH AFRICA
SOUTH AFRICA
V
J
3
3
02:07:00
AARON JORDAN
LEANNE BROWN
MAI
BAD
S
F
1
3
dns
Div4_4
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 GIUSEPPE SEMINARA
KATARZYNA JENDRUSINSKA
RIC
RIC
S
VF
4
4
01:07:11 20
20
2 DEREK SMITH
DWAYNE MORTON
ELM
ELM
V
S
4
4
01:07:20 19
19
3 THOMAS WALKER
MARINA ARMSTRONG
RIC
RIC
S
VF
4
4
01:11:18 18
18
4 MOLLY CARTER
ELLEN SLACK
ROY
ROY
JF
JF
5
5
01:12:01 17
17
5 JEMIMA JOHNSTONE
STEFAN DUMS
RIC
RIC
VF
V
5
4
01:13:34 16
16
6 BEA CLARK
LAUREN AVERY
ROY
ROY
JF
JF
6
6
01:15:15 1
1
Div5_5
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 LAURA POBLETE
DANIEL FINLAYSON
RIC
RIC
F
S
5
5
01:10:41 20
20
2 NICOLE PRENDEVILLE
ALISON AULD
RIC
RIC
F
F
5
6
01:13:24 19
19
3 LUDY HILLS
NEIL CAMP
RIC
RIC
VF
V
6
4
01:14:27 18
18
4 HELEN WESTON
BARBARA GUOTH
WEY
WEY
F
VF
5
5
01:15:10 17
17
Div6_6
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 ALICE BRAY
CHLOE DOBBS
FOY
FOY
JF
JF
5
7
01:14:56
2 SARAH HANCY
MARTIN STROUD
CLM
CLM
VF
V
6
6
01:18:00
3 PAUL MARSHALL-TAYLOR
PETER HUTCHINSON
RIC
RIC
S
V
6
6
01:19:02 20
20
4 DAVE HALLIWELL
CALUM SHAW
WEY
WEY
V
V
6
6
01:20:37 19
19
5 KELLIE ARCHER
WENDY PIERCY
ELM
ELM
VF
VF
6
6
01:22:41 18
18
Div7_7
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 TONY JACOBS
IAN NEWLAND
LON
LON
V
V
8
7
00:43:12
2 DEBORAH MENDES
ALLYN TAN
RIC
RIC
F
F
7
7
00:43:25 20
20
2 JEMIMA YOUNG
HOLLY MOBBS
WEY
BAS
JF
JF
7
8
00:43:25 20
4 CHRISTOPHER HOTCHKISS
DIANA HOTCHKISS
ACU
IND
V
F
7
8
00:44:08
5 CLAIRE WHITEFIELD
OLWEN ROSS
PUT
RIC
F
VF
8
6
00:44:30 18
18
Div8_8
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 ZOE BRATTISANI
ERICA DI GREGORIO
WEY
ELM
JF
JF
8
8
00:45:35 20
20
2 CAROLINE PIETSCH
NICKY BIGGS
RIC
RIC
F
F
8
8
00:45:48 19
19
3 MATTHEW WILKS
WILKS CHARLOTTE
ACU
ACU
V
JF
9
9
00:48:10
4 CATHERINE JACOBS
DAVID CREASY
PUT
PUT
VF
VM
8
8
00:50:32 1
1
5 JACOB MERCER
JASMINE RIENECKER
RIC
RIC
JC
JF
9
9
00:57:37 1
1
P/D divs 1, 2 & 3 K1
P/D Time
P to Div 1 01:45:12.96
P to Div 2 01:53:24.04
P/D divs 4, 5 & 6 K1
P/D Time
P to Div 3 01:11:20.72
P to Div 4 01:16:12.35
P to Div 5 01:21:00.51
P/D divs 7, 8 & 9 K1
P/D Time
P to Div 5 00:42:28.23
P to Div 6 00:44:59.30
P to Div 7 00:47:32.20
P to Div 8 00:50:03.27
P/D divs 4, 5 & 6 K2
P/D Time
P to Div 3 01:06:32.56
P to Div 4 01:11:20.72
P to Div 5 01:16:12.35
P/D divs 7, 8 & 9 K2
P/D Time
P to Div 6 00:41:28.23
P to Div 7 00:44:59.30
P to Div 8 00:47:32.20
Club points
Club Points Overall
Richmond CC 240 10
Wey KC 228 9
Elmbridge CC 214 8
Royal CC 211 7
Tonbridge CC 64 6
Putney Bridge CC 20 5
Maidstone CC 15 4
Lightning points
Club Points
Richmond CC 39
Royal CC 38
Tonbridge CC 36
Wey KC 18