Results Soar Valley Hasler Marathon

Div1
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 TOM LUSTY SOL S 1 01:13:55 20
2 NICKY CRESSER NOT V 1 01:16:41 19
MATTHEW BOWLEY BPR S 1 dns
Div2
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 TAINE HOWLETT RLS J 2 01:19:56 20
2 DAVID OLIVER LIN V 2 01:19:57 19
3 DANNY BEAZLEY BSF V 2 01:20:48
4 JAMES BUTLER NOT V 2 01:21:41 18
5 HARRY SAUNDERS RLS J 2 01:24:24 17
6 PATRICK MONGAN LIN J 2 01:26:05 16 ?D
7 BEN QUITTENTON LIN J 2 01:32:46 15 ?D
Div3
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 MATTHEW OLIVER LIN V 3 01:24:24 20
2 TOM CORDEN NOT VM 3 01:32:54 19 ?D
3 JOSHUA BEST GAI J 3 01:32:55 18 ?D
MAGGIE DILAI NOT F 3 dns
Div4
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 JASON SMITH RAF V 4 00:58:18
2 PAUL LOWE NOT V 4 00:58:33 20
3 LEWIS SMITH LIN J 4 00:59:28 19
4 TIM MIDDLEHURST IND VM 4 00:59:30
5 NICOLE WELLS LIN F 4 00:59:37 18
6 KATIE BROOKES WOR JF 4 01:01:22 17
7 NORMAN MASON NOT V 4 01:01:34 16
8 MICHAEL FITZSIMONS MER V 4 01:01:59 15
9 LUCY GUEST LIN JF 4 01:02:09 14
10 STEVE WILKINS SOL V 4 01:03:59 13
11 MARK WEVILL SOL V 4 01:04:04 12
12 HAYDYN COOKE-BAYLEY GAI J 4 01:04:46 11
13 RYAN MARLAND SOL SM 4 01:05:15 10
14 ALISON CHMIEL NOT VF 4 01:05:40 1 ?D
MARK BLATCHLY NOT V 4 rtd
Div5
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 JOSHUA SMITH LIN J 5 01:01:31 20 P4
2 MARTIN BULL NOT VM 5 01:02:23 19 P4
3 JOHN CLIVE GAI V 5 01:04:06 18
4 PETER MIETUS NOT V 5 01:04:09 17
5 RICHARD HUMPHREYS GAI V 5 01:04:45 16
6 RICHARD OLIVER LIN V 5 01:04:57 15
6 MICHELLE BUTLER NOT VF 5 01:04:57 15
8 ANDY DORAN LIN V 5 01:05:09 13
9 ANGUS O'CONNOR NOT V 5 01:05:15 12
10 JACOB HAGE 4AS J 5 01:08:05 11
IMRE KUCSKA NOT S 5 dns
Div6
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 CAMERON BANNATYNE PPL JM 6 01:07:33 20
2 TOMASZ CHLIPALA IND S 6 01:09:11
3 RICHARD MONGAN LIN J 6 01:09:12 19
4 RAY SIMMONS LIN VM 6 01:09:20 18
5 PAUL HAGE 4AS VM 6 01:09:30 17
6 BEN ASTON SOL J 6 01:11:34 16
ADAM PRICE NOT JM 6 dns
Div7
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 JOE BANTON LIN JM 7 00:30:38 20 P6
2 JOSH OLDHAM PPL JM 7 00:32:04 19 P6
3 LIAM NELSON NOT VM 7 00:32:10 18 P6
4 ETHAN JACK PPL JM 7 00:32:17 17 P6
5 FREYA WILKINSON LIN JF 7 00:32:51 16
6 SUSAN MIDDLEHURST RIC VF 7 00:32:56
7 AMY GREEN WOR JF 7 00:32:59 15
8 ABBIE FISHER LIN JF 7 00:33:13 14
8 SARAH PIKE LIN VF 7 00:33:13 14
10 LEWIS ANDREWS LIN J 7 00:33:59 12
11 ANDREW LEGGATT BPR V 7 00:34:27 11
12 NICOLA RUDGE BPR VF 7 00:35:01 10
13 ALEXANDRA FARMER SOL JF 7 00:35:26 9
14 CLAIRE COOPER WOL SF 7 00:35:41 8
15 AMANDA MYLETT LIN VF 7 00:36:18 1 ?D
OLIVER 2 COOK SOL JC 7 ???
RUBY NEEDHAM WOR JF 7 ???
Div8
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 ARCHIE MAYFIELD NOT JM 8 00:32:34 20 P7
2 DUNCAN JACK PPL VM 8 00:32:51 19 P7
3 RICHARD OLDHAM PPL VM 8 00:33:03 18 P7
4 PETA WILLINGALE RUT VF 8 00:34:10 17
5 OLIVER JACKSON LIN J 8 00:34:23 16
6 STEVE SAUNDERS NOT VM 8 00:35:25 15
7 RUSSELL NEEDHAM WOR VM 8 00:35:37 14
8 JANE MILLAR NOT VF 8 00:36:48 13
9 ALEXANDER RILEY LIN JM 8 00:37:44 1 ?D
10 RACHEL BLATCHLY NOT VF 8 00:40:22 1 ?D
11 KERRY CHRISTIE BRK JF 8 00:48:58 1 ?D
Div9
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 LORETTA FRANKS RLS SF 9 00:33:51 P7
2 ANNA MONGAN LIN VF 9 00:35:18 20 P8
3 OLLIE ROW BRK JM 9 00:36:06 19
4 NATHAN BULL NOT JM 9 00:36:51 18
5 ISABELLA FERNANDEZ LIN JF 9 00:37:52 17
6 JAMES WILSON WOR JM 9 00:39:15 16
7 EDWARD BUTLER NOT JM 9 00:39:46 15
8 JENNI TOMKINSON SOL F 9 00:39:49 14
9 JOSH WIDDOWSON BRK JM 9 00:43:35 13
10 MARK MONTGOMERY BRK SM 9 00:50:02 12
U12 M
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 FRANK GRIFFIN BRK JM U12M 00:18:32 20
2 LUCAS MONTGOMERY BRK JM U12M 00:18:33 19
3 MATTHEW COOK SOL J U12M 00:19:12 18
U12 F
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 RUBY HALL WOL JF U12F 00:06:03 20
2 MILLY PEPPER LIN JF U12F 00:16:10 19
U10 M
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 CONOR SIMMONS LIN JM U10M 00:16:36 20
2 THEO HALL WOL JM U10M 00:20:01 19
3 ASA GROVER WOR JM U10M 00:21:26 18
U10 F
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 SOPHIA FERNANDEZ LIN JF U10F 00:18:20 20
2 LILLIE GROVER WOR JF U10F 00:18:54 19
3 HONOR NEEDHAM WOR JF U10F 00:24:33 18
4 LUCY FRYERS WOR JF U10F 00:24:52 17
Div2_2
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 JAMIE CHRISTIE
NEIL BLACKMAN
SOR
RLS
VM
V
2
2
01:16:55 20
20
Div3_3
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 KASIA CHMIEL
BEN OAKLEY
NOT
NOT
JF
SM
6
2
01:17:06 20
20
P5
 
2 MATT PARKES
STACEY TERRY
BSF
NOR
S
F
2
4
01:21:07
HOWARD BLACKMAN
BILL LAWRENSON
BPR
BPR
V
V
3
5
rtd
Div4_4
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 NIGEL STEVENSON
DAVID TAYLOR
LIN
LIN
V
V
4
4
00:56:36 20
20
2 GORDON RILEY
KEVIN RIDGWAY
ANK
ANK
V
S
4
5
00:58:02 19
19
3 DAVID CUDDINGTON
TIM BEAVER
NOT
BSF
S
S
4
4
00:59:18 18
Div5_5
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 PAUL BROOKES
MADISON COOKE
GAI
GAI
V
JF
4
6
00:59:19 20
20
2 ARCHIE MILES
JOHN RENNOCKS
LIN
LIN
V
V
6
4
00:59:48 19
19
3 DAVE RICKETTS
SIMONE ORME
ANK
ANK
V
F
5
6
01:00:16 18
18
GARY WOODHOUSE
ROB KIRBY
WOL
WOL
V
V
5
6
rtd
Div6_6
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 CHELSEA BROOKES
MOLLY COOKE
GAI
GAI
F
JF
4
8
01:00:02 20
20
Div7_7
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 KATE JINKS
DAVE BARNES
BPR
BPR
VF
V
7
7
00:31:33 20
20
2 GARETH FERGUSSON
CAMERON DAWSON-DYMOND
GAI
GAI
S
JM
6
9
00:31:47 19
19
 
P8
3 GRAHAM SIMPKIN
SUSAN SIMPKIN
LIN
LIN
V
VF
7
7
00:31:48 18
18
4 BEATRIX HUISSOON
OSCAR HUISSOON
SOL
SOL
JF
J
7
7
00:33:01 17
17
5 BECKY FARMER
ELIZABETH FRANKLIN
SOL
SOL
VF
VF
8
7
00:33:20 16
16
Div8_8
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 SAM CRIBBETT
LAURENCE CROSSLEY
RLS
RLS
JM
JM
9
7
00:31:13 20
20
P7
 
2 ADAM SIMS
ADRIAN PITT
SOL
SOL
VM
SM
7
9
00:35:21 1
1
3 DAVID TARBUCK
SHARON TARBUCK
WOL
WOL
V
VF
7
9
00:36:40 1
1
4 EMMA CHRISTIE
ZARA MONTGOMERY
BRK
BRK
JF
JF
8
9
00:42:55 1
1
Div9_9
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 CHARLIE CLINTON
TOM CLINTON
ANK
ANK
JM
JM
9
9
00:33:54 20
20
P8
P8
2 STEPHANIE BLATCHLY
HUW SINGLETON
NOT
NOT
JF
JM
U12F
U10M
00:34:51 19
19
3 KATH NADAL
MICK NADAL
NOT
NOT
VFC
VC
9
9
00:37:03 18
18
4 PETE MANNING
CLAIRE DAWSON
GAI
GAI
VM
SF
9
9
00:39:36 17
17
P/D divs 1, 2 & 3 K1
P/D Time
P to Div 1
P to Div 2
P/D divs 4, 5 & 6 K1
P/D Time
P to Div 3 00:58:55.22
P to Div 4 01:02:56.07
P to Div 5 01:06:54.04
P/D divs 7, 8 & 9 K1
P/D Time
P to Div 5 00:30:29.96
P to Div 6 00:32:18.45
P to Div 7 00:34:08.25
P to Div 8 00:35:56.74
P/D divs 4, 5 & 6 K2
P/D Time
P to Div 3 00:54:57.25
P to Div 4 00:58:55.22
P to Div 5 01:02:56.07
P/D divs 7, 8 & 9 K2
P/D Time
P to Div 6 00:29:29.96
P to Div 7 00:32:18.45
P to Div 8 00:34:08.25
Club points
Club Points Overall
Lincoln CC 233 10
Nottingham CC 229 9
Gailey CC 215 8
Solihull 161 7
Anker Valley CC 114 6
Royal Leamington Spa CC 97 5
Paddlesport Plus 93 4
Worcester CC 62 3
Burton Phoenix Racers 61 2
Breakout CC 47 1
4AS Newark 28 1
Soar CC 20 1
Rutland CC 17 1
Mercia CC 15 1
Wolverhampton CC 10 1
Lightning points
Club Points
Worcester CC 72
Lincoln CC 59
Breakout CC 39
Wolverhampton CC 39
Solihull 18